Türkiye’de meyve suyu tüketimi ne kadar?Türkiye’de kişi başına düşen ortalama yıllık meyve suyu ve nektarı tüketim miktarı 10 litre civarındadır. Avrupa’da ise kişi başına düşen yıllık ortalama meyve suyu ve nektarı tüketimi 22 litre civarındadır.

ABD'de 40, Almanya'da 30, Avrupa'da ise yaklaşık 25 litre olan yıllık kişi başına düşen meyve suyu tüketiminin Türkiye'de 7-8 litre düzeyinde seyrediyor.
Verilere göre, Türkiye’de %100 meyve suyu ve nektar olarak kişi başı tüketim 1970’li yıllarda 0,4 litre iken, 2000 yılında 4,4 litreye, 2017 yılında ise 8,5 litreye ulaştı. 
Türkiye’de meyve suyu tüketimi her ne kadar avrupaya kıyasla düşük seviyelerde olsa da 2000 yılından bu yana artan bir grafik olduğu dikkatlerden kaçmıyor.
Ayrıca bir çok çeşidi tüketiciler ile buluşturan üreticiler de yurt içi satış ağlarının yanı sıra yurt dışı pazarlarını da bu süreçte bir hayli arttırdı. 
Meyve suyu tüketimi ve ihracatında yaşanan iki taraflı büyüme de endüstrinin sorumlu üretimi ile tüketicinin bilinçlenerek doğru beslenmeye yönelişi öne çıkıyor.
Türkiye meyve suyu pazarının gelişiminin ve büyümesinin devam etmesi beklenmektedir.

Diğer Haberler
yuzde 100 meyve suyu
yuzde 100 meyve suyu
yuzde 100 meyve suyu


2018 © JUSS - Tüm Hakları Saklıdır.