Meyve nektarı nedir?



Meyve suyu içerdiği meyve oranına göre 4 farklı kategoriye ayrılıyor. Bu 4 kategori; meyve suyu, meyve nektarı, meyveli içecek ve aromalı içecek.

Meyve Suyu tamamen meyveden üretilen bir içecek çeşididir yani meyve oranı yüzde yüzdür. Bu katkısız içeceklerde şeker ilavesi bulunmaz ve oldukça yoğun kıvamlıdırlar. Örneğin: Portakal, elma, armut, üzüm bunlara birer örnektir.

Peki meyve nektarı?

Vişne gibi ekşi tatlara sahip olan meyveler veya kayısı ve şeftali gibi kıvamı yoğun olan meyveler yapılarından ötürü yüzde yüz meyve suyu olarak üretime uygun değillerdir.

Bu meyveler belirli bir miktar su ile seyreltilip şeker ilave edilir. Eklenen şeker oranı Türk Gıda Kodeksi tarafından belirlenir. Bu meyve suyu türüne ise meyve nektarı denir. 

Meyve nektarı oranları, kullanılan meyve türüne göre farklılık gösterir. Bu oran ise yüzde 25-99 oranları arasında ifade edilir. Belirtilen oranlar ise ambalaj üzerinde muhakkak yazmalıdır. Etiket okuyarak ne kadar meyve nektarı kullanıldığını görebilirsiniz.

Meyve nektarı; kayısı, şeftali gibi meyvenin etli kısmının beslenme açısından (vitamin ve mineral madde) önemi nedeni ile meyve parçacığı içermektedir. Bu nedenle kayısıda %40 ve şeftalide %50 düzeyinde meyve kullanılarak şeker, asit ve su ilavesi ile hazırlanmaktadır. Bu şekilde kolay içilebilen bir özellik kazanmaktadır.


Diğer Haberler
yuzde 100 meyve suyu
yuzde 100 meyve suyu
yuzde 100 meyve suyu


2018 © JUSS - Tüm Hakları Saklıdır.